Την Πέμπτη, 28 Σεπτεμβρίου, ο Γάλλος Υπουργός Άμυνας Sebastien Lecornu πραγματοποίησε επίσκεψη στο Κίεβο, όπου, μεταξύ άλλων, συναντήθηκε με τον ομόλογο του Rustem Umierov και άλλα κυβερνητικά στελέχη. Επίσης, λιγες μέρες πριν, στο Κίεβο, έγινε τριήμερο σεμινάριο για τη βιομηχανική συνεργασία μεταξύ Ουκρανίας και Γαλλίας, από τις 18 έως τις 20 Σεπτεμβρίου. Εκεί υπογράφηκε σειρά συμβολαίων με τη γαλλική αμυντική βιομηχανία, είτε για αγορές, είτε για υποστήριξη γαλλικών όπλων που ήδη χρησιμοποιούνται στην Ουκρανία.
Ανάμεσα σε αυτά ήταν η συμφωνία του ομίλου KNDS (στον οποίο ανήκει η Nexter) για προμήθεια ακόμη 6 αυτοκινούμενων πυροβόλων Caesar, όπως και συμφωνία με μία ουκρανική εταιρία για την εξασφάλιση μακροπρόθεσμης συντήρησης των Caesar. Στην ίδια συμφωνία προβλέπεται και η συντήρηση των τεθωρακισμένων AMX-10RC, τα οποία έχουν ήδη παραχωρηθεί από τη Γαλλία. Κοινή ανάπτυξη για μη επανδρωμένα αεροσκάφη συμφώνησαν ακόμη με τοπικές εταιρίες, οι Thales και Turgis & Gaillard.