Ο όρος “κοινωνική μηχανική” διατυπώθηκε για πρώτη φορά από τον Αμερικανό χάκερ Κέβιν Ντέιβιντ Μίτνικ, που πέτυχε να εισβάλει σε πολλά τηλεπικοινωνιακά δίκτυα, κλέβοντας δεδομένα από αυτά. Η κοινωνική μηχανική στηρίζεται κυρίως στην ανθρώπινη περιέργεια, την απληστία, την έπαρση και την άγνοια. Αυτά τα ανθρώπινα “ελαττώματα”, επιτρέπουν την απόσπαση πολύτιμων πληροφοριών από επιτήδειους που γνωρίζουν … Συνεχίστε να διαβάζετε το Τα διδάγματα της κοινωνικής μηχανικής ως μέσο διεξαγωγής πολέμου στον 21ο αιώνα και τι πρέπει να γνωρίζουμε.
Αντιγράψτε και επικολλήστε αυτόν τον σύνδεσμο στον WordPress ιστότοπο για ενσωμάτωση
Αντιγράψτε και επικολλήστε αυτόν τον κώδικα στον ιστότοπό σας για να ενσωματωθεί